Alb Negru Moscova 2014

Romania… Victorie!

Suntem la Moscova, la Campionatul Mondial de Fotbal pentru echipele de Artiști. Vă reamintesc că echipa României (din care facem parte amandoi) este vice-campioana mondială din 2013!

În primul meci din cadrul grupelor, pe o căldură infernală, Naționala Artiştilor Fotbalişti a învins reprezentativa similară a Slovaciei.

Alb Negru si echipa de fotbal a artistilor 2014

Artiştii Fotbalişti Români au început în forță şi în minutul 5, au deschis scorul prin Mircea Brânzei (component al trupei Blue Ice) printr-un şut de la marginea careului după o pasă extraordinara a antrenorului-jucător al echipei Naționalei Artiştilor Fotbalişti, fostul internationalul Daniel Chiriță. In numai 15 minute, România conducea cu 4 – 0.

Accidentare lui Paul Gheorghe (Trouble Crew – campioană europeană la Street Dance) pe finalul primei reprize, a contat enorm în economia jocului. După pauză, Artiştii Slovaci au revenit în mod surprinzător şi au reuşit să înscrie două goluri şi să relanseze partida, dar bucuria lor, nu a ținut decât cinci minute… Romania a reuşit o fază de manual şi a înscris golul 5.

Scorul final avea să fie 5 – 3, Slovacia a mai dat un gol – unul de palmares.

De specificat că la acest Campionat, fiecare țară are voie să folosească doi foşti jucători peste 40 de ani şi cu peste 100 de meciuri în Liga 1 sau cu peste 10 meciuri la Națională şi un alt jucător care practică alt sport sau altă meserie.

Artiştii Fotbalişti Români au fost susținuți în tribună de un grup de peste 50 de români care trăiesc la Moscova.

Pentru Romania au jucat:

1.  Aurelian Temişan
2.  Adrian Robu (actor ACFOR, model şi artist foto)
3.  Adrian Enache
4.  Cornel Păsat (actor, dansator şi coregraf )
5.  Andrei (Alb Negru)
6.  Rareş Varniote (Free Deejays)
7.  Valentin Stan (Actor trupa ACFOR şi Model) care a marcat un gol uluitor, care candidează la golul cel mai frumos al Turneului Final.
8. Daniel Chiriță (Antrenorul-jucator al Naționalei Artiştilor Fotbalişti), care a dat o dublã de zile mari.
9.  Bogdan Taşcău (Free Deejays)
10.  Marian Iurchivici (actor trupa ACFOR )
11.  Kamara (Alb Negru)
12.  Lixandru Florin (Trouble Crew)
13.  Paul Gheorghe (Trouble Crew)
14.  Marian Grama (fost fotbalist Petrolul Ploieşti ), care s-a impus la mijlocul terenului împreună cu Andrei (Alb Negru) şi Daniel Chiriță.
15.  Florin Moise (Dj Moise)
16.  Mircea Brânzei (Blue Ice)
17.  Cristian Dascaliuc “Picasso” (Actor)
18. Cristian Dumitrache (Altă profesie), care a marcat ultimul gol al partidei după o serie de driblinguri reușite și o pasă de maestru de la Lixandru Florin.

Din delegație mai fac parte:
– Mihail Lazăr (Actor şi Cantautor, Preşedintele fondator al echipei Naționale a Artiștilor Fotbaliști)
– Mihail Tiberiu Ioana (Actor şi Manager al Naționalei Artiștilor Fotbaliști)
– Nicu Burcină (Maseur)
– George Lazăr (Secretarul Naționalei Artiştilor Fotbalişti)
– Alexandru Bucevschi (Cameraman)

Imediat după meci, s-a alăturat lotului României şi solistul Andi Grasu (Vocea Romaniei, în echipa lui Marius Moga)